تماس با ما | راهنما 
BBC Persian Launch radio player
BBC World NewsBBC SportBBC World WeatherBBC World ServiceBBC World Service LanguagesBBC Homepage
BBCPasto.com
BBCArabic.com
BBCAzeri.com
BBCRussian.com
BBCUrdu.com
 
صدای شما
به روز شده: 15:59 گرينويچ - يکشنبه 20 ژوئن 2004
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
پاسخ های پيشگوی چينی، به سئوال های شما درباره زلزله
 
ژونگهوا شو
ژونگهوا شو با پيشبينی خود موجب وحشت مردم تهران شد
در روزهای گذشته پرسش های بسيار زيادی درباره احتمال وقوع زلزله از طرف خوانندگان سايت به ما رسيد که بيشترين تعداد سئوالات مشترک را با آقای ژونگهوا شو، پيشگوی زلزله، مطرح کرديم. لازم به يادآوری است که هنوز روش علمی و معتبری برای پيش بينی زمان دقيق زلزله وجود ندارد و پيش بينی های آقای شو، نتيجه کار شخصی اوست.بسياری از خوانندگان سايت ما درباره احتمال وقوع زلزله در تهران پرسيده اند. سئوال شده که آيا زلزله ای که اخيراً در شمال تهران روی داد همانی بود که شما پيش بينی کرده بوديد، يا اينکه زلزله ديگری در راه است؟ در صورت مثبت بودن پاسخ، اين زلزله چه زمان اتفاق می افتد؟ قدرت آن چقدر خواهد بود؟

پاسخ سئوال اول مثبت است. من فکر می کنم که زلزله ای در منطقه ABC تصوير مقابل اتقاق خواهد افتاد. ولی به دليل در دست نبودن اطلاعات کافی در مورد اينکه بخارات (زير زمينی)
.
از کجا خارج می شود، می توان گفت که مرکز زلزله ممکن است در خارج از محدوده ABC هم باشد: به سمت غرب يا جنوب غربی ايران يا حتی کشورهای همسايه. اين زلزله تا 103 روز ديگر يا پيش از 24 سپتامبر اتفاق می افتد. قدرت آن مساوی پنج (ريشتر) يا بيشتر خواهد بود، يا اينکه ممکن است دو زمين لرزه به شدت چهار تا چهار و نه دهم (9/4) روی دهد.

در مورد تهران، آيا می توانيد يک روز يا حداقل چند سال قبل زلزله را پيش بينی کنيد تا مردم بتوانند جان خود را نجات دهند؟

اين بحث مربوط به "جابجايی" مردم از منطقه زلزله خيز است که دانشمندان در سرتاسر جهان بيش از يک قرن است برای دستيابی به پاسخ آن تلاش می کنند و برای آن هزينه های زيادی هم صرف شده است. بحث درباره نيروهای طبيعت در سال 1999 هم در اين باره به نتيجه ای نرسيد.

با اين وجود پيش بينی زلزله بم از سوی من، احتمال چنين کاری را قوت بخشيد. شش مانع برای اين کار وجود دارد: يکی اينکه تصاوير ماهواری ابرهای زلزله را در هوای گرم يا داغ نشان نمی دهد. دوم، ماهواره ها ممکن است ابرهايی که عمر تشکيل آنها کم است را اصلاً نشان ندهند. سوم، با استفاده از تصاوير ماهواره ای نمی توان گفت آيا زلزله بزرگی خواهد آمد يا چند زلزله متوسط در پی هم. چهارم، زلزله های بزرگی پس از آنکه ابرهای آنها بسرعت محو شده، اتفاق افتاده است. پنجم، هنوز اين مسئله معماست که آيا 103 روز حداکثر زمانی است که زلزله در آن اتفاق می افتد. ششم، اطلاعات مربوط به زلزله معمولاً خطاهای زيادی دارد که دقت پيش بينی را کم می کند. برای اطلاعات بيشتر در اين زمينه می توان به آدرس زير مراجعه کرد (توجه: بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست).

اصولاً شما چرا در زمينه پيش بينی زلزله با سازمانهای جهانی همکاری نمی کنيد تا از کشته شدن مردم بيگناه جلوگيری کنيد؟

اشکال از من نبوده است. من پيش از اين در مقالاتم از دانشمندان آمريکايی خواسته ام با من همکاری کنند تا مشکلات ذکر شده در مورد اطلاعات ماهواره ای را حل کنيم تا بدين طريق به مردم کمک کرده باشيم، ولی آنها درخواست دوستانه مرا ناديده گرفتند. بنابراين پيشنهاد می کنم شما در اين زمينه کمک کنيد و سازمانهای بين المللی را متقاعد سازيد، بويژه سازمانهايی که در ايران فعاليت دارند. می توانيد نتيجه اش را از طريق سايت من به اطلاعم برسانيد.

بسياری از خوانندگان سايت بی بی سی در مورد روش شما برای پيش بينی زلزله سئوال کرده اند و اينکه دقت پيش بينی شما به درصد چقدر است؟

همانطور که گفتم به علت در اختيار نداشتن اطلاعات و تجربه کافی به عنوان فرد پيشتاز در زمينه پيش بينی زلزله، دقت آن 68 درصد است. اين عدد با توجه به پيش بينی پنجاه زلزله به دست آمده که بين سالهای 1994 تا 2001 اين پيش بينيها به مرکز بررسيهای زمين شناسی آمريکا گزارش شده است.

ابرهای زلزله چه مدت پيش از زلزله ايجاد می شود؟

بررسی پانصد مورد نشان داده که طولانی ترين چرخه از زمان تشکيل ابرهای زلزله تا رخداد زمين لرزه، حداکثر 103 روز طول می کشد، ولی اين زمان می تواند حداقل يک روز باشد. متوسط آن سی روز است.

بسياری از مردم پرسيده اند که چرا بيشتر کارشناسان زلزله روش پيش بينی شما را قبول ندارند؟ مگر روش شما علمی نيست؟

بهتر است از خودشان پرسيد، چون من در فکر آنها نيستم. البته بسياری از دانشمندان هم کار مرا تأييد می کنند. مثلا دکتر آملی از سوی من مقاله ای درباره پيش بينی زلزله بم در جلسه سازمان ملل متحد درباره ايران عرضه کرد و به من گفت که کارشناسان حاضر در جلسه خيلی نسبت به شيوه من ابراز خرسندی کردند.

همچنين کارهای من در تلويزيونها و روزنامه های مختلف در 120 کشور انتشار پيدا کرده است.

در مورد بخش دوم سئوال، پس از ديدن تصاوير متحرک زير، از خودتان بپرسيد که چرا ابرهای بم برای 24 ساعت با گسل آنجا مرتبط است در حالی که به سمت جنوب غربی هم تحرک دارد.

همچنين می توانيد روی پيوند زير کليک کنيد و از خود بپرسيد چطور شد که زلزله بم روی گسل AB که من پيش بينی کرده بودم، يعنی همانجايی که بخارات فوران کرده، روی داد.

به نظر من مردم نبايد خود را وابسته به کارشناسان زلزله بدانند. خيليها هزينه زيادی صرف می کنند و هنوز يک زلزله را نتوانسته اند پيش بينی کنند.

آيا می توانيد قدرت زلزله را با توجه به تراکم ابرهای زلزله پيش بينی کنيد؟

بله، اگر منابع مالی کافی برای حل مشکلات فعلی وجود داشته باشد، معتقدم که می توان دقيقاً همه مراکز بزرگ زلزله مثل بم را مشخص کرد. اگر کار بيشتری انجام شود، حتی می توان مردم را پيش از زلزله از محل جابجا کرد.

اگر آن طور که می گوييد، زلزله های بزرگ را پيش بينی کرده ايد - از جمله زلزله بم - چرا اطلاع رسانی بهتری انجام نداديد تا مردم جان خود را نجات دهند؟

من زلزله بم را پيش بينی کردم و خبر آن را در وب سايت خودم روز 25 دسامبر 2003 ساعت 17:58 منشتر کردم. هزاران نفر در سرتاسر جهان شاهد ادعای منند. اولين کسانی که برای اين کار به من تبريک گفتند، رئيس بخش انفورماتيک دانشگاه جمهوريت ترکيه و مشاور کميته يکی از کميته های انجمن ژئوفيزيک چين بودند. يک ايرانی مقيم کاليفرنيا نيز در نامه ای به من نوشت که پيش بينی مرا در مورد بم، يک روز قبل از حادثه ديده است.

حالا بگذاريد من يک سئوال از شما بپرسم: چرا شما که در ايرانيد پيش بينی مرا نديديد ولی خارجيان يا ايرانيهايی که در خارجند، آنرا ديده اند؟

تاکنون چند زلزله پيش بينی کرده ايد؟ آيا پيشرفتهايی که در فناوری ماهواره ای شده کمکی به پيش بينی زلزله کرده است؟

حدود يکصد زلزله را پيش بينی کرده ام. بله البته. با تکيه بر فن آوری فضايی می توانم با رايانه خانگی خودم زلزله ها را پيش بينی کنم.

آقای شو، شما برای پيش بينی زلزله نياز به اطلاعات محلی داريد، چگونه اين اطلاعات را دريافت می کنيد؟ مثلاً در مورد ايران، آيا با مرکز ژئوفيزيک دانشگاه تهران همکاری داريد؟

به طور کلی، من زلزله ها را فقط بر اساس اطلاعات ماهواره ای و مشاهده های خودم پيش بينی می کنم. من پيش بينی های خود را با اطلاعات مربوط به زلزله در مرکز بررسيهای ژئوفيزيک آمريکا مقايسه می کنم تا دانش خود را در اين زمينه بالا ببرم. البته اين مرکز هم در موارد اين چنينی بعضی اطلاعات مهم را ارائه نمی کند. به علاوه، به دليل مشکلات موجود در مورد اطلاعات هواشناسی دريافت شده از طريق ماهواره که نمی تواند نشان دهد ابر زلزله از کدام سو می آيد، اگر نقشه های حرارتی به فاصله نيم ساعت قابل تهيه بود، سودمند بود. اطلاعات هواشناسی از طريق اينترنت قابل دريافت است، ولی تنها برای آمريکا، و نقشه های حرارتی هم اصولاً وجود ندارد.

من هنوز با مرکز ژئوفيزيک دانشگاه تهران همکاری ندارم، ولی خواستار کمک گرفتن از آنها و ساير سازمانهای ايرانی ام.

تفاوت ابر معمولی با ابر زلزله چيست؟

ابر زلزله اين تفاوتها را با ابر معمولی دارد: ظاهر شدن ناگهانی، منبع ثابت (که گسل است)، شکل ويژه (مانند خطوط راست، مارپيچ، يا موازی يا امواج موازی، پر يا شعاعی). در مورد بم عکسهايی هست که نشان می دهد اين ابرها بناگهان از يک گسل نشأت گرفته است.

تشخيص بعضی از علائمی که به آن اشاره کرديد، مثل بوی ترکيبات گوگرد يا صداهايی از زير زمين مشکل است. به طور مثال، کسی که در آپارتمانی در تهران زنگی می کند، چطور می تواند بوی ترکيبات گوگرد را بفهمد يا صداهای زمين را بشنود؟

پيش از زلزله 3/7 ريشتری که در سال 1975 در چين رخ داد، مردم بوی ترکيبات گوگردی را متوجه شدند. در مورد زلزله های ديگر هم همينطور بوده. در بم نيز مردم قبل از 26 دسامبر 2003 صداهايی از زير زمين شنيده بودند. فکر می کنم اگر مردم بيرون بروند، می توانند اين علائم را متوجه شوند.

آيا شما توانايی پيشگويی زمين لرزه را از طريق تعاليم و معارف سنتی چينی کسب کرده ايد؟

بله، وقتی بچه بودم، مادرم و مادربزرگهای پدری و مادری ام چيزهای زيادی درباره پيش بينی وضع هوا به من ياد دادند. بزرگتر که شدم هم هر روز برای رفتن به سر کار مسافت زيادی را با دوچرخه طی می کردم و به همين دليل پيش بينی وضع هوا برايم خيلی اهميت داشت. پيش بينی های رسمی وضع هوا در چين چندان خوب نبود و من مجبور بودم به پيش بينی خودم تکيه کنم. پس از مدتها تمرين، گاهی پيش می آمد که من بهتر از منابع رسمی، وضع هوا را پيش بينی می کردم. نمونه اش عصر روز هفتم اوت 1988 است که متوجه ابرهای غليظ توفانزايی در هوا شدم و شروع کردم پنجره های آپارتمانمان را بستم و با ميخ محکم کردم. همسايه ها و حتی زنم به من خنديدند. صبح زود فردای آن روز، توفان سهمگينی شد که حدود سی نفر را کشت، خيلی از درختها را از ريشه کند و ساختمانهای زيادی را ويران کرد.

آموخته های سنتی ام در نخستين باری که وقوع زمين لرزه ای را از طريق ديدن ابر تنها و خطی شکلی پيش بينی کردم نقش مهمی ايفا کرد و هنوز هم در تشخيص ابر ناشی از زمين لرزه از ابرهای ديگری که حاصل تغييرات جوی، بيرون زدن گرمای داخل زمين و تجمع گرما در داخل زمين است نقش مهمی برايم ايفا می کند.

من مطالعه زيادی هم در زمينه دانش باستانی پيش بينی زمين لرزه در چين دارم و بيشتر نوشته هايی که درباره زمين لرزه های عمده چين منتشر شده است را خوانده ام.

من با تکيه بر دانش باستانی پيش بينی زمين لرزه در چين، در مورد برخی پژوهشها و پيش بينيهای که درباره زمين لرزه ها می شود اظهارنظر کرده ام و می کنم. مثلاً وقتی در آمريکا با صرف ميليونها دلار هزينه تحقيقات، پيش بينی کردند که روز سوم اوت 1999 در لس آنجلس زمين لرزه شديدی خواهد شد من مقاله ای نوشتم و اين پيش بينی را رد کردم. پيش بينی من اين بود که زمين لرزه در منطقه مثلث سياه، يعنی منطقه بين سه گسل در کاليفرنيا يا در مرز ايالتهای کاليفرنيا و نوادا رخ خواهد داد. روز شانزدهم اکتبر 1999 زمين لرزه هفت ريشتری در منطقه هکتور ماين کاليفرنيا رخ داد و پيش بينی من درست از آب درآمد.

می توانيد اطلاعات بيشتری درباره گسلهای اصلی تهران و اطراف آن بدهيد؟ اگر زمين لرزه ای در تهران رخ بدهد، گسلهای اطراف آن هم فعال خواهد شد؟

بله، اگر به اين دو عکس نگاه کنيد که هر دو در روز 27 فوريه (هشتم اسفند) گذشته گرفته شده، يکی از آنها گسل فعالی را نشان می دهد و ديگری نشان دهنده مثلثی سياه (تلاقی سه گسل) است.

اين عکسها هم گسل فعال ديگری را نشان می دهد که از مرکز زلزله 3/6 ريشتری، به سوی جنوب شرق امتداد دارد.

 
 
سايت های مرتبط
 
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 خدمات: هواشناسی | درباره ما
 
 
BBC Copyright Logo
 
بالا ^^
 
  صفحه نخست | ايران | افغانستان | تاجيکستان | دانش و فن | اقتصاد و بازرگانی | فرهنگ و هنر | بررسی مطبوعات صدای شما
آموزش انگليسی
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | Learning English >> | BBC Monitoring >> | BBC World Service Trust >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران